Since I started this by running my mouth off about propane, I guess I'll add in what I've learned. If you search, you should find a couple guys that have set up daily driver 2F's on pane.
1. There are people who are putting together whole propane kits.
Propane Conversion Kits is one of the most popular. Heres the catch, he wants about $1050 for the setup. Now, while some of us have bottomless wallets, I don't.
2. Commonly guys who are running propane for the off-road-ability just run an 8 or 10 gal. forklift tank. Generally, you get about 1 hour per gallon when offroad. If you try and buy one of these tanks, you're gana pay between $150-200. However, these tanks are commonly taken out of service for various reason and you can usually pick up a used one at your local propane accesory store or forklift repair shop for $30-50. (I paid $46 for an 8 gal)
3. The tank straps also sell for a lot if purchased new. I went to the scrap yard, found an old forklift and walked out with the tank straps for $3
4. High Pressure line: NO WAY TO CHEAP OUT ON THIS. Do it right. Liquid fuel at (semi) high pressure is not a joke. You should have a local shop that will make this line for you.
5. Evap, Fuel cut, Carb: watch ebay. You can get slammin deals on these pieces indivudually. I paid a total of $50 for all three pieces (this is uncommon, I took my time and found all three pieces on CL from some red-neck)
6. Other lines and fittings arent too expensive but they add up. I'm not totally done yet, but I don't expect to spend over $200 all said and done.
7. On filling up: there are several places locally to fill up and as it has been said, if you plan ahead, you can always be close to a fill up location. If it were me, I would find a huge 30 or 40 gallon tank for a daily driven rig. If you are slightly shady, you can have your local pane company set a 150 or 250 gal. tank at your house and then make your own hose to fill up your tank yourself. Household pane is not road taxed though so its like running "red diesel". The difference is, there is NO WAY to track if someone is using household pane or not. If you buy 250 gal. of pane at once, I think you're paying between $2.15-$2.30 a gal. right now.
When my setup is all put together and running well, I'll write-up a good build-up thread. Hope this helps answer some questions