" the only juice I drink is V8."
If you enjoy V8 and have a garden there are some really great juicers out there and you can enjoy really fresh juice for cheap.
I'm in the habit of blender + strainer + silicone spatula, it works, and I can't bring myself to shell out for a juicer.
We do a regular juicing and have fresh fruit and vegi juice all the time. It may come as a surprise but Kale and Spinach are some of the best tasting juices. It takes several pounds to get a couple pints but worth the time.
Long Live Pliney the elder!
Huh, that's a new one, but it's worth a try.
I drink alot of smoothies (fruit, ice, juice, yogurt, protein shake mix), and I've found that throwing some veggies in the mix doesn't hurt the flavor. I started with carrots, and I've experimented from there.
I can safely recommend
Peaches, apples, pears, grapefruit juice, carrots, and plain yogurt.
Mixed berries, apples, pineapple, OJ, cucumber and plain yogurt.
While I'm here, yogurts seem to have become rather popular for the fad dieters, and it's hard to argue that they're not healthy in many ways, but they can be pretty deceptive, be sure to read the ingredients.
Many of the big factory yogurts are pretty much milk with starch, chemical stabilizers and huge quantities of sugar, many are not live culture either, meaning, they're pretty much the ignorant health nut's Pop Tarts.
Ideally, they should be just cultured milk, perhaps some additional proteins and enzymes for the culture.
I eat alot of yogurt, and I wasn't aware of how many simple sugars and starches (which are just slightly more complex sugars) I was taking in. For a while, I was eating alot of Yoplait and Dannon because the cases were cheap
from Costco, but I finally reached a point where I was feeling the effects of it (I get horrific heartburn from sugary foods) but I didn't know where it was coming from until I looked at what I was actually eating.
Since then, I've switched over to a "traditional style" plain yogurt in tubs from a local dairy, to which I flavor with a (sugarless) protein powder, and it's been great. It's also been more cost effective, buying one tub of yogurt a week is cheaper than buying two cases a month, and generates far less waste.